Chemical family

HFC refrigerants

Family
HFC
Cylinder sizes
1.5 · 20.9 · 24 · 25 · 30 lb
In stock
69 of 75 SKUs
From
$2.50 / lb

The fluorocarbon generation that replaced HCFCs — and the bulk of what is in service today.

19 products

25 lb cylinder of R-507 refrigerant for commercial refrigeration

R-507 · 25 lb · EPA 608

25lb R-507 Refrigerant, Commercial Refrigeration

Regular price $62.40$2.50 / lb

In stock

Half pallet of twenty 25 lb R-410A refrigerant cylinders 20 pack

R-410A · 25 lb · ×20 · EPA 608

Half Pallet – 20 × 25lb R-410A Refrigerant

Regular price $1,672.00$3.34 / lb

$83.60 each

In stock

25 lb cylinder of virgin sealed Honeywell R-410A refrigerant

R-410A · 25 lb · EPA 608

25lb Honeywell R-410A Refrigerant, Virgin Sealed – Made in USA

Regular price $95.60$3.82 / lb

In stock

25 lb cylinder of Honeywell R-448A refrigerant

R-448A · 25 lb · EPA 608

25lb R-448A Refrigerant, Honeywell, R404A & R22 Replacement – Made in USA

Regular price $131.60$5.26 / lb

In stock

1.5 lb cylinder of virgin R-410A refrigerant

R-410A · 1.5 lb · EPA 608

1.5lb R-410A Refrigerant, Virgin

Regular price $39.60$26.40 / lb

In stock

25 lb cylinder of R-422D refrigerant

R-422D · 25 lb · EPA 608

25lb R-422D Refrigerant

Regular price $179.60$7.18 / lb

In stock

25 lb cylinder of virgin sealed R-410A refrigerant with its carton

R-410A · 25 lb · EPA 608

25lb R-410A Refrigerant, Virgin Sealed – Made in USA

Regular price $95.60$3.82 / lb

In stock

Thirty 25 lb R-410A refrigerant cylinders shown together as one lot of 750 lb. 30 pack

R-410A · 25 lb · ×30 · EPA 608

25LB R410A (R-410A) Refrigerant Gas | 30 Cylinders

Regular price $2,280.00$3.04 / lb

$76.00 each

In stock

Thirty 25 lb R-410A refrigerant cylinders shown together as one lot of 750 lb. 40 pack

R-410A · 25 lb · ×40 · EPA 608

25LB R410A (R-410A) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,000.00$3.00 / lb

$75.00 each

In stock

Thirty 25 lb R-410A refrigerant cylinders shown together as one lot of 750 lb. 20 pack

R-410A · 25 lb · ×20 · EPA 608

25LB R410A (R-410A) Refrigerant Gas | 20 Cylinders

Regular price $1,540.00$3.08 / lb

$77.00 each

In stock

Ten 25 lb R-410A refrigerant cylinders standing upright, viewed from the front. 10 pack

R-410A · 25 lb · ×10 · EPA 608

25LB R410A (R-410A) Refrigerant Gas | 10 Cylinders

Regular price $760.00$3.04 / lb

$76.00 each

In stock

Thirty 25 lb R-410A refrigerant cylinders shown together as one lot of 750 lb. 5 pack

R-410A · 25 lb · ×5 · EPA 608

25LB R410A (R-410A) Refrigerant Gas | 5 Cylinders

Regular price $390.00$3.12 / lb

$78.00 each

In stock

Ten 25 lb R-410A refrigerant cylinders standing upright, viewed from the front.

R-410A · 25 lb · EPA 608

25LB R410A (R-410A) Refrigerant Gas

Regular price $82.00$3.28 / lb

In stock

R-448A refrigerant in 25 lb cylinders as supplied in this 40 cylinder order. Sold out 40 pack

R-448A · 25 lb · ×40 · EPA 608

25LB R448A (R-448A) Refrigerant Gas | 40 Cylinders — sold out

Regular price $5,120.00$5.12 / lb

$128.00 each

Sold out

R-448A refrigerant in 25 lb cylinders as supplied in this 40 cylinder order. Sold out 30 pack

R-448A · 25 lb · ×30 · EPA 608

25LB R448A (R-448A) Refrigerant Gas | 30 Cylinders — sold out

Regular price $4,200.00$5.60 / lb

$140.00 each

Sold out

R-448A refrigerant in 25 lb cylinders as supplied in this 40 cylinder order. Sold out 20 pack

R-448A · 25 lb · ×20 · EPA 608

25LB R448A (R-448A) Refrigerant Gas | 20 Cylinders — sold out

Regular price $2,880.00$5.76 / lb

$144.00 each

Sold out

R-448A refrigerant in 25 lb cylinders as supplied in this 40 cylinder order. Sold out 10 pack

R-448A · 25 lb · ×10 · EPA 608

25LB R448A (R-448A) Refrigerant Gas | 10 Cylinders — sold out

Regular price $1,480.00$5.92 / lb

$148.00 each

Sold out

R-448A refrigerant in 25 lb cylinders as supplied in this 40 cylinder order. Sold out 5 pack

R-448A · 25 lb · ×5 · EPA 608

25LB R448A (R-448A) Refrigerant Gas | 5 Cylinders — sold out

Regular price $750.00$6.00 / lb

$150.00 each

Sold out

A single 25 lb refrigerant cylinder containing R-448A. Sold out

R-448A · 25 lb · EPA 608

25LB R448A (R-448A) Refrigerant Gas — sold out

Regular price $152.00$6.08 / lb

Sold out

About HFC refrigerants

R-410A in air conditioning, R-404A and R-507 in commercial refrigeration, R-134a nearly everywhere else, plus the blends formulated to retrofit R-22 equipment. The AIM Act phase-down is steadily moving new work towards lower-GWP alternatives, which is why the HFO group next to this one keeps growing.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site