Refrigerant

R-22 refrigerant

Designation
R-22
Family
HCFC
Cylinder sizes
2.2 · 30 lb
In stock
11 of 11 SKUs
From
$2.93 / lb

Service gas for equipment still charged with R-22, plus the retrofit blends that replace it.

4 products

30 lb cylinder of virgin R-22 refrigerant made in the USA

R-22 · 30 lb · EPA 608

30lb R-22 Refrigerant, Virgin – Made in USA

Regular price $223.60$7.45 / lb

In stock

2.2 lb cylinder of R-22 refrigerant

R-22 · 2.2 lb · EPA 608

2.2lb R-22 Refrigerant

Regular price $140.00$63.64 / lb

In stock

30 lb cylinder of R-22 refrigerant

R-22 · 30 lb · EPA 608

30lb R-22 Refrigerant Center

Regular price $179.60$5.99 / lb

In stock

Forty upright 30 lb refrigerant cylinders grouped together in a warehouse storage area.

R-22 · 30 lb · EPA 608

30LB R22 (R-22) Refrigerant Gas

Regular price $112.00$3.73 / lb

In stock

About R-22

US production of R-22 ended under the phase-out, so everything on the market is pre-ban or reclaimed stock and the supply only tightens. If you maintain older split systems and packaged units, the decision is usually whether to keep buying service gas or convert to a replacement blend formulated to run on the mineral oil already in the compressor. Both are stocked here, in cylinders and by the pallet.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site