Refrigerant

R-134a refrigerant

Designation
R-134a
Family
HFC
Cylinder size
30 lb
In stock
14 of 14 SKUs
From
$3.60 / lb

Single-component HFC for vehicle air conditioning and a long list of stationary equipment.

3 products

30 lb cylinder of R-134a automotive refrigerant with 1/2 ACME fitting

R-134a · 30 lb · EPA 608

30lb R-134a Refrigerant, Automotive, 1/2 ACME

Regular price $139.60$4.65 / lb

In stock

30 lb cylinder of R-134a refrigerant with 1/4 ACME HVAC fitting

R-134a · 30 lb · EPA 608

30lb R-134a Refrigerant, HVAC, 1/4 ACME

Regular price $120.00$4.00 / lb

In stock

Thirty 30 lb cylinders of R-134a refrigerant shown as a group.

R-134a · 30 lb · EPA 608

30 LB R134A (R-134A) Refrigerant Gas

Regular price $124.00$4.13 / lb

In stock

About R-134a

R-134a carried motor-vehicle air conditioning for two decades and still charges an enormous fleet of older vehicles, alongside chillers, coolers and medium-temperature equipment. Being one compound rather than a blend, it has no glide and no composition to protect. Check the service fitting before ordering: the automotive cylinders carry 1/2 ACME and the HVAC ones 1/4 ACME, and they do not interchange without an adapter.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site