Cylinder bundle

The five-cylinder pack

Cylinder sizes
11 · 20.9 · 22 · 24 · 25 · 30 lb
In stock
9 of 11 SKUs
From
$3.12 / lb

Smallest of the multi-cylinder packs, and it still arrives on a pallet. What the order involves once it leaves the warehouse: freight handling, one delivery address, an inspection window.

3 products

A group of 25 lb R-449A refrigerant gas cylinders. 5 pack

R-449A · 25 lb · ×5 · EPA 608

25LB R449A (R-449A) Refrigerant Gas | 5 Cylinders

Regular price $750.00$6.00 / lb

$150.00 each

In stock

Forty 11 lb cylinders of R-1234yf refrigerant gas. 5 pack

R-1234yf · 11 lb · ×5 · EPA 608

11 LB R1234yf (R-1234yf) Refrigerant Gas | 5 Cylinders

Regular price $1,180.00$21.45 / lb

$236.00 each

In stock

Forty upright 30 lb refrigerant cylinders grouped together in a warehouse storage area. 5 pack

R-22 · 30 lb · ×5 · EPA 608

30LB R22 (R-22) Refrigerant Gas | 5 Cylinders

Regular price $540.00$3.60 / lb

$108.00 each

In stock

About The five-cylinder pack

Packs are stocked in 5, 10, 20, 30 and 40 cylinders, and every one moves as palletised freight rather than parcel. The carrier contacts the buyer to arrange a delivery appointment, and someone on site needs a way to get a loaded pallet off the truck — no PO box, no parcel locker. One order ships to one address, so separate sites need separate orders. Inspection is asked for within 72 hours of arrival; anything damaged or incorrect is replaced or refunded, in most cases with nothing to ship back.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site