Cylinder bundle

40-cylinder packs: palletised freight

Cylinder sizes
11 · 20 · 20.9 · 22 · 24 · 25 · 30 lb
In stock
15 of 17 SKUs
From
$2.93 / lb

Forty cylinders is the largest of the pack sizes offered — 5, 10, 20, 30, 40. A pack that size moves as palletised freight rather than parcel, so the carrier contacts you to arrange a delivery appointment.

15 products

Full pallet of forty 24 lb R-404A refrigerant cylinders 40 pack

R-404A · 24 lb · ×40 · EPA 608

Full Pallet – 40 × 24lb R-404A Refrigerant, Free Freight

Regular price $4,478.40$4.67 / lb

$111.96 each

In stock

Full pallet of forty 30 lb R-22 refrigerant cylinders 40 pack

R-22 · 30 lb · ×40 · EPA 608

Full Pallet – 40 × 30lb R-22 Refrigerant

Regular price $8,960.00$7.47 / lb

$224.00 each

In stock

Full pallet of forty 30 lb R-134a automotive refrigerant cylinders 40 pack

R-134a · 30 lb · ×40 · EPA 608

Full Pallet – 40 × 30lb R-134a Automotive Refrigerant, Free Freight

Regular price $4,960.00$4.13 / lb

$124.00 each

In stock

Photography pending — we do not publish other companies’ product images
40 pack

R-134a · 30 lb · ×40 · EPA 608

Full Pallet – 40 × 30lb R-134a Refrigerant, Automotive/HVAC Use

Regular price $4,960.00$4.13 / lb

$124.00 each

In stock

Full pallet of forty 20 lb Honeywell Solstice R-454B refrigerant cylinders 40 pack

R-454B · 20 lb · ×40 · EPA 608

R-454B Refrigerant – Full Pallet (40 × 20 lb) – Genuine Honeywell Solstice®, Made in USA

Regular price $6,480.00$8.10 / lb

$162.00 each

In stock

Photography pending — we do not publish other companies’ product images
40 pack

R-449A · 25 lb · ×40 · EPA 608

R-449A Refrigerant – Full Pallet (40 × 25 lb) – Genuine Honeywell Solstice®, Made in USA

Regular price $5,800.00$5.80 / lb

$145.00 each

In stock

Thirty 24 lb cylinders of R-404A refrigerant gas. 40 pack

R-404A · 24 lb · ×40 · EPA 608

24LB R404A (R-404A) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,040.00$3.17 / lb

$76.00 each

In stock

A single refrigerant gas cylinder standing upright against a plain background, shown from the front. 40 pack

R-32 · 20.9 lb · ×40 · EPA 608

20.9LB R32 (R-32) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,184.00$3.81 / lb

$79.60 each

In stock

Thirty 25 lb R-410A refrigerant cylinders shown together as one lot of 750 lb. 40 pack

R-410A · 25 lb · ×40 · EPA 608

25LB R410A (R-410A) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,000.00$3.00 / lb

$75.00 each

In stock

A group of 25 lb R-449A refrigerant gas cylinders. 40 pack

R-449A · 25 lb · ×40 · EPA 608

25LB R449A (R-449A) Refrigerant Gas |40 Cylinders

Regular price $5,440.00$5.44 / lb

$136.00 each

In stock

Forty 11 lb cylinders of R-1234yf refrigerant gas. 40 pack

R-1234yf · 11 lb · ×40 · EPA 608

11 LB R1234yf (R-1234yf) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $8,480.00$19.27 / lb

$212.00 each

In stock

Forty upright 30 lb refrigerant cylinders of R-134a grouped together against a plain background. 40 pack

R-134a · 30 lb · ×40 · EPA 608

30LB R134A (R-134A) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $4,320.00$3.60 / lb

$108.00 each

In stock

A 25 lb cylinder of R-407A refrigerant gas. 40 pack

R-407A · 25 lb · ×40 · EPA 608

25LB R407A (R-407A) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,520.00$3.52 / lb

$88.00 each

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows. 40 pack

R-407C · 25 lb · ×40 · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,520.00$3.52 / lb

$88.00 each

In stock

Forty upright 30 lb refrigerant cylinders grouped together in a warehouse storage area. 40 pack

R-22 · 30 lb · ×40 · EPA 608

30LB R22 (R-22) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,520.00$2.93 / lb

$88.00 each

In stock

About 40-cylinder packs: palletised freight

Unloading is on the buyer: a loaded pallet needs a dock, a forklift, or both to come off the truck. One order ships to one address, so two job sites mean two orders. Inspect the full pallet within 72 hours, not just the top layer — a damaged, defective or incorrect cylinder is replaced or refunded, and in most cases stays with you. Factory-sealed cylinders return within 90 days; opened ones do not. Shipping is free with no minimum, out of our own US warehouse.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site