Cylinder bundle

40-cylinder packs: palletised freight

Cylinder sizes
11 · 20 · 20.9 · 22 · 24 · 25 · 30 lb
In stock
15 of 17 SKUs
From
$2.93 / lb

Forty cylinders is the largest of the pack sizes offered — 5, 10, 20, 30, 40. A pack that size moves as palletised freight rather than parcel, so the carrier contacts you to arrange a delivery appointment.

3 products

Full pallet of forty 20 lb Honeywell Solstice R-454B refrigerant cylinders 40 pack

R-454B · 20 lb · ×40 · EPA 608

R-454B Refrigerant – Full Pallet (40 × 20 lb) – Genuine Honeywell Solstice®, Made in USA

Regular price $6,480.00$8.10 / lb

$162.00 each

In stock

Forty 11 lb cylinders of R-1234yf refrigerant gas. 40 pack

R-1234yf · 11 lb · ×40 · EPA 608

11 LB R1234yf (R-1234yf) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $8,480.00$19.27 / lb

$212.00 each

In stock

Upright 22 lb R-454B refrigerant cylinders standing in rows, part of a 40 cylinder quantity. Sold out 40 pack

R-454B · 22 lb · ×40 · EPA 608

22LB R454B (R-454B) Refrigerant Gas | 40 Cylinders — sold out

Regular price $7,920.00$9.00 / lb

$198.00 each

Sold out

About 40-cylinder packs: palletised freight

Unloading is on the buyer: a loaded pallet needs a dock, a forklift, or both to come off the truck. One order ships to one address, so two job sites mean two orders. Inspect the full pallet within 72 hours, not just the top layer — a damaged, defective or incorrect cylinder is replaced or refunded, and in most cases stays with you. Factory-sealed cylinders return within 90 days; opened ones do not. Shipping is free with no minimum, out of our own US warehouse.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site