Cylinder bundle

30-cylinder packs: freight delivery

Cylinder sizes
11 · 20.9 · 22 · 24 · 25 · 30 lb
In stock
9 of 11 SKUs
From
$3.04 / lb

Packs this size move as palletised freight rather than parcel, which changes how the delivery gets arranged and what has to be ready at the receiving end.

3 products

A single refrigerant gas cylinder standing upright against a plain background, shown from the front. 30 pack

R-32 · 20.9 lb · ×30 · EPA 608

20.9LB R32 (R-32) Refrigerant Gas | 30 Cylinders

Regular price $2,520.00$4.02 / lb

$84.00 each

In stock

Thirty 25 lb R-410A refrigerant cylinders shown together as one lot of 750 lb. 30 pack

R-410A · 25 lb · ×30 · EPA 608

25LB R410A (R-410A) Refrigerant Gas | 30 Cylinders

Regular price $2,280.00$3.04 / lb

$76.00 each

In stock

A 25 lb cylinder of R-407A refrigerant gas. 30 pack

R-407A · 25 lb · ×30 · EPA 608

25LB R407A (R-407A) Refrigerant Gas | 30 Cylinders

Regular price $2,760.00$3.68 / lb

$92.00 each

In stock

About 30-cylinder packs: freight delivery

Expect a call from the carrier to book a delivery appointment, and plan on getting a loaded pallet down off the truck at your end — that has to be sorted before the freight arrives, since cylinders cannot route to a PO box or a parcel locker. A2L refrigerants are mildly flammable, so where thirty cylinders sit and how that space ventilates is worth settling early. Inspect the delivery within 72 hours of arrival. One order, one address; a second site takes a second order.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site