Application

Legacy refrigerants & R-22 replacements

Cylinder sizes
2.2 · 25 · 30 lb
In stock
30 of 30 SKUs
From
$2.40 / lb

R-22, R-134a and the retrofit blends that keep older equipment running.

3 products

30 lb cylinder of R-134a automotive refrigerant with 1/2 ACME fitting

R-134a · 30 lb · EPA 608

30lb R-134a Refrigerant, Automotive, 1/2 ACME

Regular price $139.60$4.65 / lb

In stock

30 lb cylinder of R-134a refrigerant with 1/4 ACME HVAC fitting

R-134a · 30 lb · EPA 608

30lb R-134a Refrigerant, HVAC, 1/4 ACME

Regular price $120.00$4.00 / lb

In stock

Thirty 30 lb cylinders of R-134a refrigerant shown as a group.

R-134a · 30 lb · EPA 608

30 LB R134A (R-134A) Refrigerant Gas

Regular price $124.00$4.13 / lb

In stock

About Legacy refrigerants & R-22 replacements

US production of R-22 ended under the phase-out, so everything on the market is pre-ban or reclaimed stock and the supply only tightens. That leaves two honest options for equipment still charged with it: buy service gas while it exists, or convert to one of the replacement blends formulated to run on the mineral oil already in the compressor. Both are here. Which is cheaper depends on how much life the equipment has left and whether it leaks.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site