Application

HVAC refrigerants

Cylinder sizes
1.5 · 20 · 20.9 · 22 · 25 lb
In stock
26 of 32 SKUs
From
$3.00 / lb

Charge gases for residential and light commercial air conditioning — the cylinders that go out on a service van.

7 products

25 lb cylinder of R-421A refrigerant

R-421A · 25 lb · EPA 608

25lb R-421A Refrigerant, R-22 Alternative

Regular price $110.00$4.40 / lb

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows. 40 pack

R-407C · 25 lb · ×40 · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,520.00$3.52 / lb

$88.00 each

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows. 30 pack

R-407C · 25 lb · ×30 · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas | 30 Cylinders

Regular price $2,760.00$3.68 / lb

$92.00 each

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows. 20 pack

R-407C · 25 lb · ×20 · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas | 20 Cylinders

Regular price $1,920.00$3.84 / lb

$96.00 each

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows. 10 pack

R-407C · 25 lb · ×10 · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas | 10 Cylinders

Regular price $1,000.00$4.00 / lb

$100.00 each

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows. 5 pack

R-407C · 25 lb · ×5 · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas | 5 Cylinders

Regular price $510.00$4.08 / lb

$102.00 each

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows.

R-407C · 25 lb · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas

Regular price $104.00$4.16 / lb

In stock

About HVAC refrigerants

Most of what is here is R-410A in one size or another, because that is what the split systems installed over the past twenty years are charged with. It runs at higher pressures than the R-22 generation it replaced, so gauges, hoses and recovery equipment all need to be rated for it, and every blend in this collection is charged as a liquid rather than vapour.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site