Chemical family

HFO and low-GWP refrigerants

Family
HFO & low-GWP
Cylinder sizes
10 · 11 · 20 · 22 · 30 lb
In stock
17 of 23 SKUs
From
$2.40 / lb

The current generation: R-1234yf, and the blends built on it.

17 products

Four 8 oz cans of Honeywell R-1234yf refrigerant with brass can tap 4 pack

R-1234yf · 8 oz · ×4

Honeywell R-1234yf Refrigerant – 4 Cans (8oz Each) with HD Brass Can Tap – Made in USA

Regular price $34.80$17.40 / lb

$8.70 each

In stock

Three 8 oz cans of Honeywell R-1234yf refrigerant with brass can tap 3 pack

R-1234yf · 8 oz · ×3

Honeywell R-1234yf Refrigerant – 3 Cans (8oz Each) with HD Brass Can Tap – Made in USA

Regular price $35.20$23.47 / lb

$11.73 each

In stock

Eight 8 oz cans of Honeywell R-1234yf refrigerant 8 pack

R-1234yf · 8 oz · ×8

Honeywell R-1234yf Refrigerant – 8 Cans (8oz Each), Genuine – Made in USA

Regular price $71.60$17.90 / lb

$8.95 each

In stock

Four-pack of 8 oz Honeywell R-1234yf cans with brass can tap 4 pack

R-1234yf · 8 oz · ×4

Honeywell R-1234yf Refrigerant – 4-Pack (8oz Cans) with HD Brass Can Tap – Made in USA

Regular price $46.00$23.00 / lb

$11.50 each

In stock

Sixteen 8 oz cans of Honeywell R-1234yf refrigerant 16 pack

R-1234yf · 8 oz · ×16

Honeywell R-1234yf Refrigerant – 16 Cans (8oz Each), Genuine – Made in USA

Regular price $143.60$17.95 / lb

$8.98 each

In stock

Full pallet of forty 20 lb Honeywell Solstice R-454B refrigerant cylinders 40 pack

R-454B · 20 lb · ×40 · EPA 608

R-454B Refrigerant – Full Pallet (40 × 20 lb) – Genuine Honeywell Solstice®, Made in USA

Regular price $6,480.00$8.10 / lb

$162.00 each

In stock

Half pallet of twenty 20 lb Honeywell Solstice R-454B refrigerant cylinders 20 pack

R-454B · 20 lb · ×20 · EPA 608

R-454B Refrigerant – Half Pallet (20 × 20 lb) – Genuine Honeywell Solstice®, Made in USA

Regular price $3,240.00$8.10 / lb

$162.00 each

In stock

Forty 11 lb cylinders of R-1234yf refrigerant gas. 40 pack

R-1234yf · 11 lb · ×40 · EPA 608

11 LB R1234yf (R-1234yf) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $8,480.00$19.27 / lb

$212.00 each

In stock

Forty 11 lb cylinders of R-1234yf refrigerant gas. 30 pack

R-1234yf · 11 lb · ×30 · EPA 608

11 LB R1234yf (R-1234yf) Refrigerant Gas | 30 Cylinders

Regular price $6,600.00$20.00 / lb

$220.00 each

In stock

Forty 11 lb cylinders of R-1234yf refrigerant gas. 20 pack

R-1234yf · 11 lb · ×20 · EPA 608

11 LB R1234yf (R-1234yf) Refrigerant Gas | 20 Cylinders

Regular price $4,560.00$20.73 / lb

$228.00 each

In stock

Forty 11 lb cylinders of R-1234yf refrigerant gas. 10 pack

R-1234yf · 11 lb · ×10 · EPA 608

11 LB R1234yf (R-1234yf) Refrigerant Gas | 10 Cylinders

Regular price $2,320.00$21.09 / lb

$232.00 each

In stock

Forty 11 lb cylinders of R-1234yf refrigerant gas. 5 pack

R-1234yf · 11 lb · ×5 · EPA 608

11 LB R1234yf (R-1234yf) Refrigerant Gas | 5 Cylinders

Regular price $1,180.00$21.45 / lb

$236.00 each

In stock

Upright 22 lb R-454B refrigerant cylinders standing in rows, part of a 40 cylinder quantity. Sold out 40 pack

R-454B · 22 lb · ×40 · EPA 608

22LB R454B (R-454B) Refrigerant Gas | 40 Cylinders — sold out

Regular price $7,920.00$9.00 / lb

$198.00 each

Sold out

Upright 22 lb R-454B refrigerant cylinders standing in rows, part of a 40 cylinder quantity. Sold out 30 pack

R-454B · 22 lb · ×30 · EPA 608

22LB R454B (R-454B) Refrigerant Gas | 30 Cylinders — sold out

Regular price $6,228.00$9.44 / lb

$207.60 each

Sold out

Upright 22 lb R-454B refrigerant cylinders standing in rows, part of a 40 cylinder quantity. Sold out 20 pack

R-454B · 22 lb · ×20 · EPA 608

22LB R454B (R-454B) Refrigerant Gas | 20 Cylinders — sold out

Regular price $4,312.00$9.80 / lb

$215.60 each

Sold out

Upright 22 lb R-454B refrigerant cylinders standing in rows, part of a 40 cylinder quantity. Sold out 10 pack

R-454B · 22 lb · ×10 · EPA 608

22LB R454B (R-454B) Refrigerant Gas | 10 Cylinders — sold out

Regular price $2,196.00$9.98 / lb

$219.60 each

Sold out

Upright 22 lb R-454B refrigerant cylinders standing in rows, part of a 40 cylinder quantity. Sold out 5 pack

R-454B · 22 lb · ×5 · EPA 608

22LB R454B (R-454B) Refrigerant Gas | 5 Cylinders — sold out

Regular price $1,118.00$10.16 / lb

$223.60 each

Sold out

About HFO and low-GWP refrigerants

Where the market is heading under the phase-down. R-1234yf for vehicle air conditioning, R-454B for the new generation of residential and light commercial systems, and R-513A as the lower-GWP stand-in for R-134a. Several carry an A2L classification — mildly flammable — which changes service practice, storage limits and the equipment you need rather than ruling them out.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site