Chemical family

HFC refrigerants

Family
HFC
Cylinder sizes
1.5 · 20.9 · 24 · 25 · 30 lb
In stock
69 of 75 SKUs
From
$2.50 / lb

The fluorocarbon generation that replaced HCFCs — and the bulk of what is in service today.

23 products

Photography pending — we do not publish other companies’ product images

R-404A · 24 lb · EPA 608

24lb R-404A Refrigerant, Factory Sealed, 100% Virgin – USA Brand

Regular price $119.60$4.98 / lb

In stock

25 lb factory-sealed cylinder of R-407A refrigerant

R-407A · 25 lb · EPA 608

25lb R-407A Refrigerant, Factory Sealed

Regular price $63.60$2.54 / lb

In stock

Full pallet of forty 24 lb R-404A refrigerant cylinders 40 pack

R-404A · 24 lb · ×40 · EPA 608

Full Pallet – 40 × 24lb R-404A Refrigerant, Free Freight

Regular price $4,478.40$4.67 / lb

$111.96 each

In stock

24 lb cylinder of reclaimed R-404A refrigerant

R-404A · 24 lb · EPA 608

24lb R-404A Refrigerant, Reclaimed, California Compliant – Made in USA

Regular price $100.00$4.17 / lb

In stock

24 lb cylinder of reclaimed R-404A refrigerant

R-404A · 24 lb · EPA 608

24lb R-404A Refrigerant, Reclaimed

Regular price $95.60$3.98 / lb

In stock

Thirty 24 lb cylinders of R-404A refrigerant gas. 30 pack

R-404A · 24 lb · ×30 · EPA 608

24LB R404A (R-404A) Refrigerant Gas | 30 Cylinders

Regular price $2,400.00$3.33 / lb

$80.00 each

In stock

Thirty 24 lb cylinders of R-404A refrigerant gas. 40 pack

R-404A · 24 lb · ×40 · EPA 608

24LB R404A (R-404A) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,040.00$3.17 / lb

$76.00 each

In stock

Thirty 24 lb cylinders of R-404A refrigerant gas. 20 pack

R-404A · 24 lb · ×20 · EPA 608

24LB R404A (R-404A) Refrigerant Gas | 20 Cylinders

Regular price $1,680.00$3.50 / lb

$84.00 each

In stock

Thirty 24 lb cylinders of R-404A refrigerant gas. 10 pack

R-404A · 24 lb · ×10 · EPA 608

24LB R404A (R-404A) Refrigerant Gas | 10 Cylinders

Regular price $880.00$3.67 / lb

$88.00 each

In stock

Thirty 24 lb cylinders of R-404A refrigerant gas. 5 pack

R-404A · 24 lb · ×5 · EPA 608

24LB R404A (R-404A) Refrigerant Gas | 5 Cylinders

Regular price $460.00$3.83 / lb

$92.00 each

In stock

Ten upright 24 lb cylinders of R-404A refrigerant grouped together.

R-404A · 24 lb · EPA 608

24LB R404A (R-404A) Refrigerant Gas

Regular price $96.00$4.00 / lb

In stock

A 25 lb cylinder of R-407A refrigerant gas.

R-407A · 25 lb · EPA 608

25LB R407A (R-407A) Refrigerant Gas

Regular price $104.00$4.16 / lb

In stock

A 25 lb cylinder of R-407A refrigerant gas. 40 pack

R-407A · 25 lb · ×40 · EPA 608

25LB R407A (R-407A) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,520.00$3.52 / lb

$88.00 each

In stock

A 25 lb cylinder of R-407A refrigerant gas. 30 pack

R-407A · 25 lb · ×30 · EPA 608

25LB R407A (R-407A) Refrigerant Gas | 30 Cylinders

Regular price $2,760.00$3.68 / lb

$92.00 each

In stock

A 25 lb cylinder of R-407A refrigerant gas. 20 pack

R-407A · 25 lb · ×20 · EPA 608

25LB R407A (R-407A) Refrigerant Gas | 20 Cylinders

Regular price $1,920.00$3.84 / lb

$96.00 each

In stock

A 25 lb cylinder of R-407A refrigerant gas. 10 pack

R-407A · 25 lb · ×10 · EPA 608

25LB R407A (R-407A) Refrigerant Gas | 10 Cylinders

Regular price $1,000.00$4.00 / lb

$100.00 each

In stock

A 25 lb cylinder of R-407A refrigerant gas. 5 pack

R-407A · 25 lb · ×5 · EPA 608

25LB R407A (R-407A) Refrigerant Gas | 5 Cylinders

Regular price $510.00$4.08 / lb

$102.00 each

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows. 40 pack

R-407C · 25 lb · ×40 · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,520.00$3.52 / lb

$88.00 each

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows. 30 pack

R-407C · 25 lb · ×30 · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas | 30 Cylinders

Regular price $2,760.00$3.68 / lb

$92.00 each

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows. 20 pack

R-407C · 25 lb · ×20 · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas | 20 Cylinders

Regular price $1,920.00$3.84 / lb

$96.00 each

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows. 10 pack

R-407C · 25 lb · ×10 · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas | 10 Cylinders

Regular price $1,000.00$4.00 / lb

$100.00 each

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows. 5 pack

R-407C · 25 lb · ×5 · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas | 5 Cylinders

Regular price $510.00$4.08 / lb

$102.00 each

In stock

Forty upright 25 lb R-407C refrigerant cylinders arranged in rows.

R-407C · 25 lb · EPA 608

25LB R407C (R-407C) Refrigerant Gas

Regular price $104.00$4.16 / lb

In stock

About HFC refrigerants

R-410A in air conditioning, R-404A and R-507 in commercial refrigeration, R-134a nearly everywhere else, plus the blends formulated to retrofit R-22 equipment. The AIM Act phase-down is steadily moving new work towards lower-GWP alternatives, which is why the HFO group next to this one keeps growing.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site