Chemical family

HFC refrigerants

Family
HFC
Cylinder sizes
1.5 · 20.9 · 24 · 25 · 30 lb
In stock
69 of 75 SKUs
From
$2.50 / lb

The fluorocarbon generation that replaced HCFCs — and the bulk of what is in service today.

14 products

25 lb cylinder of Honeywell R-448A refrigerant

R-448A · 25 lb · EPA 608

25lb R-448A Refrigerant, Honeywell, R404A & R22 Replacement – Made in USA

Regular price $131.60$5.26 / lb

In stock

22 oz can of R-32 refrigerant

R-32 · 22 oz

R-32 Refrigerant Can – 22oz (1.4lb)

Regular price $18.00$13.09 / lb

In stock

A single refrigerant gas cylinder standing upright against a plain background, shown from the front.

R-32 · 20.9 lb · EPA 608

20.9LB R32 (R-32) Refrigerant Gas

Regular price $98.00$4.69 / lb

In stock

A single refrigerant gas cylinder standing upright against a plain background, shown from the front. 40 pack

R-32 · 20.9 lb · ×40 · EPA 608

20.9LB R32 (R-32) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,184.00$3.81 / lb

$79.60 each

In stock

A single refrigerant gas cylinder standing upright against a plain background, shown from the front. 30 pack

R-32 · 20.9 lb · ×30 · EPA 608

20.9LB R32 (R-32) Refrigerant Gas | 30 Cylinders

Regular price $2,520.00$4.02 / lb

$84.00 each

In stock

A single refrigerant gas cylinder standing upright against a plain background, shown from the front. 20 pack

R-32 · 20.9 lb · ×20 · EPA 608

20.9LB R32 (R-32) Refrigerant Gas | 20 Cylinders

Regular price $1,720.00$4.11 / lb

$86.00 each

In stock

A single refrigerant gas cylinder standing upright against a plain background, shown from the front. 10 pack

R-32 · 20.9 lb · ×10 · EPA 608

20.9LB R32 (R-32) Refrigerant Gas | 10 Cylinders

Regular price $900.00$4.31 / lb

$90.00 each

In stock

A single refrigerant gas cylinder standing upright against a plain background, shown from the front. 5 pack

R-32 · 20.9 lb · ×5 · EPA 608

20.9LB R32 (R-32) Refrigerant Gas | 5 Cylinders

Regular price $470.00$4.50 / lb

$94.00 each

In stock

R-448A refrigerant in 25 lb cylinders as supplied in this 40 cylinder order. Sold out 40 pack

R-448A · 25 lb · ×40 · EPA 608

25LB R448A (R-448A) Refrigerant Gas | 40 Cylinders — sold out

Regular price $5,120.00$5.12 / lb

$128.00 each

Sold out

R-448A refrigerant in 25 lb cylinders as supplied in this 40 cylinder order. Sold out 30 pack

R-448A · 25 lb · ×30 · EPA 608

25LB R448A (R-448A) Refrigerant Gas | 30 Cylinders — sold out

Regular price $4,200.00$5.60 / lb

$140.00 each

Sold out

R-448A refrigerant in 25 lb cylinders as supplied in this 40 cylinder order. Sold out 20 pack

R-448A · 25 lb · ×20 · EPA 608

25LB R448A (R-448A) Refrigerant Gas | 20 Cylinders — sold out

Regular price $2,880.00$5.76 / lb

$144.00 each

Sold out

R-448A refrigerant in 25 lb cylinders as supplied in this 40 cylinder order. Sold out 10 pack

R-448A · 25 lb · ×10 · EPA 608

25LB R448A (R-448A) Refrigerant Gas | 10 Cylinders — sold out

Regular price $1,480.00$5.92 / lb

$148.00 each

Sold out

R-448A refrigerant in 25 lb cylinders as supplied in this 40 cylinder order. Sold out 5 pack

R-448A · 25 lb · ×5 · EPA 608

25LB R448A (R-448A) Refrigerant Gas | 5 Cylinders — sold out

Regular price $750.00$6.00 / lb

$150.00 each

Sold out

A single 25 lb refrigerant cylinder containing R-448A. Sold out

R-448A · 25 lb · EPA 608

25LB R448A (R-448A) Refrigerant Gas — sold out

Regular price $152.00$6.08 / lb

Sold out

About HFC refrigerants

R-410A in air conditioning, R-404A and R-507 in commercial refrigeration, R-134a nearly everywhere else, plus the blends formulated to retrofit R-22 equipment. The AIM Act phase-down is steadily moving new work towards lower-GWP alternatives, which is why the HFO group next to this one keeps growing.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site