Chemical family

HCFC refrigerants

Family
HCFC
Cylinder sizes
2.2 · 30 lb
In stock
11 of 11 SKUs
From
$2.93 / lb

The chlorine-bearing generation, phased out of US production. Service stock only.

7 products

Full pallet of forty 30 lb R-22 refrigerant cylinders 40 pack

R-22 · 30 lb · ×40 · EPA 608

Full Pallet – 40 × 30lb R-22 Refrigerant

Regular price $8,960.00$7.47 / lb

$224.00 each

In stock

Quarter pallet of ten 30 lb R-22 refrigerant cylinders 10 pack

R-22 · 30 lb · ×10 · EPA 608

Quarter Pallet – 10 × 30lb R-22 Refrigerant

Regular price $2,316.00$7.72 / lb

$231.60 each

In stock

Forty upright 30 lb refrigerant cylinders grouped together in a warehouse storage area. 40 pack

R-22 · 30 lb · ×40 · EPA 608

30LB R22 (R-22) Refrigerant Gas | 40 Cylinders

Regular price $3,520.00$2.93 / lb

$88.00 each

In stock

Forty upright 30 lb refrigerant cylinders grouped together in a warehouse storage area. 30 pack

R-22 · 30 lb · ×30 · EPA 608

30LB R22 (R-22) Refrigerant Gas | 30 Cylinders

Regular price $2,760.00$3.07 / lb

$92.00 each

In stock

Forty upright 30 lb refrigerant cylinders grouped together in a warehouse storage area. 20 pack

R-22 · 30 lb · ×20 · EPA 608

30LB R22 (R-22) Refrigerant Gas | 20 Cylinders

Regular price $2,000.00$3.33 / lb

$100.00 each

In stock

Forty upright 30 lb refrigerant cylinders grouped together in a warehouse storage area. 10 pack

R-22 · 30 lb · ×10 · EPA 608

30LB R22 (R-22) Refrigerant Gas | 10 Cylinders

Regular price $1,040.00$3.47 / lb

$104.00 each

In stock

Forty upright 30 lb refrigerant cylinders grouped together in a warehouse storage area. 5 pack

R-22 · 30 lb · ×5 · EPA 608

30LB R22 (R-22) Refrigerant Gas | 5 Cylinders

Regular price $540.00$3.60 / lb

$108.00 each

In stock

About HCFC refrigerants

R-22 is the one that matters here. Production ended under the phase-out, so what circulates is pre-ban and reclaimed material and prices trend in one direction. Everything in this group is bought to keep existing equipment running, not to build anything new with.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site