Application

Commercial refrigeration

Family
HFC
Cylinder sizes
24 · 25 lb
In stock
28 of 34 SKUs
From
$2.50 / lb

Low- and medium-temperature gases for walk-ins, reach-ins, supermarket racks and cold stores.

10 products

Photography pending — we do not publish other companies’ product images

R-404A · 24 lb · EPA 608

24lb R-404A Refrigerant, Factory Sealed, 100% Virgin – USA Brand

Regular price $119.60$4.98 / lb

In stock

25 lb factory-sealed cylinder of R-407A refrigerant

R-407A · 25 lb · EPA 608

25lb R-407A Refrigerant, Factory Sealed

Regular price $63.60$2.54 / lb

In stock

25 lb cylinder of R-507 refrigerant for commercial refrigeration

R-507 · 25 lb · EPA 608

25lb R-507 Refrigerant, Commercial Refrigeration

Regular price $62.40$2.50 / lb

In stock

25 lb cylinder of Honeywell R-448A refrigerant

R-448A · 25 lb · EPA 608

25lb R-448A Refrigerant, Honeywell, R404A & R22 Replacement – Made in USA

Regular price $131.60$5.26 / lb

In stock

25 lb cylinder of R-449A refrigerant

R-449A · 25 lb · EPA 608

25lb R-449A Refrigerant

Regular price $139.60$5.58 / lb

In stock

24 lb cylinder of reclaimed R-404A refrigerant

R-404A · 24 lb · EPA 608

24lb R-404A Refrigerant, Reclaimed, California Compliant – Made in USA

Regular price $100.00$4.17 / lb

In stock

24 lb cylinder of reclaimed R-404A refrigerant

R-404A · 24 lb · EPA 608

24lb R-404A Refrigerant, Reclaimed

Regular price $95.60$3.98 / lb

In stock

Ten upright 24 lb cylinders of R-404A refrigerant grouped together.

R-404A · 24 lb · EPA 608

24LB R404A (R-404A) Refrigerant Gas

Regular price $96.00$4.00 / lb

In stock

A 25 lb cylinder of R-407A refrigerant gas.

R-407A · 25 lb · EPA 608

25LB R407A (R-407A) Refrigerant Gas

Regular price $104.00$4.16 / lb

In stock

A group of 25 lb R-449A refrigerant gas cylinders.

R-449A · 25 lb · EPA 608

25LB R449A (R-449A) Refrigerant Gas

Regular price $152.00$6.08 / lb

In stock

About Commercial refrigeration

R-404A held this ground for years and is steadily giving way to lower-GWP blends such as R-448A and R-449A, which were formulated to go into existing equipment rather than requiring new. Both paths are stocked here, virgin and reclaimed, because a retrofit programme and a routine top-up are different jobs.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site