Application

Commercial refrigeration

Family
HFC
Cylinder sizes
24 · 25 lb
In stock
28 of 34 SKUs
From
$2.50 / lb

Low- and medium-temperature gases for walk-ins, reach-ins, supermarket racks and cold stores.

9 products

25 lb cylinder of R-449A refrigerant

R-449A · 25 lb · EPA 608

25lb R-449A Refrigerant

Regular price $139.60$5.58 / lb

In stock

Photography pending — we do not publish other companies’ product images
20 pack

R-449A · 25 lb · ×20 · EPA 608

R-449A Refrigerant – Half Pallet (20 × 25 lb) – Genuine Honeywell Solstice®, Made in USA

Regular price $2,900.00$5.80 / lb

$145.00 each

In stock

Photography pending — we do not publish other companies’ product images
40 pack

R-449A · 25 lb · ×40 · EPA 608

R-449A Refrigerant – Full Pallet (40 × 25 lb) – Genuine Honeywell Solstice®, Made in USA

Regular price $5,800.00$5.80 / lb

$145.00 each

In stock

A group of 25 lb R-449A refrigerant gas cylinders. 40 pack

R-449A · 25 lb · ×40 · EPA 608

25LB R449A (R-449A) Refrigerant Gas |40 Cylinders

Regular price $5,440.00$5.44 / lb

$136.00 each

In stock

A group of 25 lb R-449A refrigerant gas cylinders. 30 pack

R-449A · 25 lb · ×30 · EPA 608

25LB R449A (R-449A) Refrigerant Gas |30 Cylinders

Regular price $4,200.00$5.60 / lb

$140.00 each

In stock

A group of 25 lb R-449A refrigerant gas cylinders. 20 pack

R-449A · 25 lb · ×20 · EPA 608

25LB R449A (R-449A) Refrigerant Gas | 20 Cylinders

Regular price $2,880.00$5.76 / lb

$144.00 each

In stock

A group of 25 lb R-449A refrigerant gas cylinders. 10 pack

R-449A · 25 lb · ×10 · EPA 608

25LB R449A (R-449A) Refrigerant Gas | 10 Cylinders

Regular price $1,480.00$5.92 / lb

$148.00 each

In stock

A group of 25 lb R-449A refrigerant gas cylinders. 5 pack

R-449A · 25 lb · ×5 · EPA 608

25LB R449A (R-449A) Refrigerant Gas | 5 Cylinders

Regular price $750.00$6.00 / lb

$150.00 each

In stock

A group of 25 lb R-449A refrigerant gas cylinders.

R-449A · 25 lb · EPA 608

25LB R449A (R-449A) Refrigerant Gas

Regular price $152.00$6.08 / lb

In stock

About Commercial refrigeration

R-404A held this ground for years and is steadily giving way to lower-GWP blends such as R-448A and R-449A, which were formulated to go into existing equipment rather than requiring new. Both paths are stocked here, virgin and reclaimed, because a retrofit programme and a routine top-up are different jobs.

  • Free shipping across the United States
  • Dispatch in 1 business day (Mon–Fri)
  • Delivery in 1–3 business days (Mon–Fri)
  • 90-day returns on unopened, factory-sealed cylinders, cans, water heaters, boilers, heaters and accessories
  • 30-day defect & leak replacement
  • Card payments handled on Stripe — no card data reaches this site